Uge 3 2020

 • Uge 3 2020

  Årsrevision af handicap

  Der er gennemført årsrevision af jeres handicap.
  Hvert år ved årsskiftet udføres en såkaldt årsrevision for alle klubbens medlemmer i handicapgruppe 1-5. For at få revideret dit handicap skal du skal have afleveret mindst otte (8) tællende scores inden for en periode på et år (denne periode kan dog forlænges til 2 år således det er mindst fire (4) scores fra tællende runder pr. år). På baggrund af disse minimum otte (8) scores analyseres din nuværende spillestyrke, og dit handicap kan justeres opad eller nedad eller efterlades uændret som følge af revisionen.
  Læs mere her:
  https://www.danskgolfunion.dk/manualer/ega-handicapsystem/vejl.2020/da/topic/ega-handicapsystemet-2020-vejledning-til-spillere

  Har du mistet dit EGA handicap kan det generhverves ved at aflevere 3 EDS runder.

  Så tjek i Golfbox om du har fået tildelt et nyt handicap.

  Comments are closed.