Turneringsudvalg

Turneringsudvalg

Gennem golfsæsonen bliver der afholdt ca. 12 turneringer, som normalt spilles på søndage. Turneringerne er åbne for alle klubbens spillere, der har et EGA handicap, dog kan der være handicapbegrænsning. Der er et afvekslende program gennem sæsonen med både single-turneringer, greensome-, bestball- og hulspilsturneringer. De fleste turneringer har en sponsor, og derfor er der ofte flotte præmier at vinde. Vi finder selvfølgelig også årets klubmestre, når vi i afholder klubmesterskaberne i august eller september.
Sæsonen sluttes af med turneringen Champion of the Year, hvor nr. 1 og nr. 2 i hver af sæsonens klubturneringer har mulighed for at dyste mod hinanden. Er man ikke kvalificeret til denne turnering, kan man deltage i afslutningsturneringen, der afvikles samtidig.

Turneringsudvalgets medlemmer:

Bente Ølholm, formand,  bente@codepoet.dk  – 5091 2250
Dorthe Kristensen, bestyrelsesrepræsentant,  brunebjerg7@hotmail.com –  2889 0895
Rigmor Grøn   hn39@mail.dk –  2014 0073
Ernst Bechmann  ernst-bechmann@mail.tele.dk  – 4020 4135
Ove Bende Jepsen  uojepsen@hotmail.com 7536 7322 eller 2565 3026
Peder Lunde  plu@it.dk –  2085 9840
Birger Jensen  birger@eljensen.dk –  7937 0555 eller 3012 1004
Jan Vestergaard  jan_marts03@hotmail.com – 2069 5238
Kirsten Engel Sørensen  kirsten.engel2@gmail.com –  2272 1307
Ole Christensen  icoc@mail.dk –  2330 8522
Doris Bechmann doris.bechmann@apoteket.dk – 4094 1333
Claus Thygesen claus.thygesen@skolekom.dk – 2893 7387
Karen Inger Jensen karen@eljensen.dk – 4030 2214
Ejvind Grøn ejvindgroen@gmail.com – 5136 2039
Jette Sørensen jettesorensen@stofanet.dk – 2588 3680
Bent Nicolaisen jettesorensen@stofanet.dk – 6189 8062
Connie Søgaard vaco63@hotmail.com – 2871 5818