Turneringsudvalg

Turneringsudvalg

Gennem golfsæsonen bliver der afholdt ca. 12 turneringer, som normalt spilles på søndage. Turneringerne er åbne for alle klubbens spillere, der har et EGA handicap, dog kan der være handicapbegrænsning. Der er et afvekslende program gennem sæsonen med både single-turneringer, greensome-, bestball- og hulspilsturneringer. De fleste turneringer har en sponsor, og derfor er der ofte flotte præmier at vinde. Vi finder selvfølgelig også årets klubmestre, når vi i afholder klubmesterskaberne i august eller september.
Sæsonen sluttes af med turneringen Champion of the Year, hvor nr. 1 og nr. 2 i hver af sæsonens klubturneringer har mulighed for at dyste mod hinanden. Er man ikke kvalificeret til denne turnering, kan man deltage i afslutningsturneringen, der afvikles samtidig.

Turneringsudvalgets medlemmer:

Bente Ølholm, formand  bente@codepoet.dk  – 7555 0099 eller 5091 2250
Rigmor Grøn, bestyrelsesrepræsentant  hn39@mail.dk –  2014 0073
Ernst Bechmann  ernst-bechmann@mail.tele.dk  – 7558 6333  eller 4020 4135
Ove Bende Jepsen  uojepsen@hotmail.com 7536 7322 2565 3026
Inga Gilling  igilling@hotmail.com –  7536 1445 eller 5124 0545
Peter Warming  pwarming@teliamail.dk –  7538 1797 eller 6179 1797
Peder Lunde  plu@it.dk –  7550 1026 eller 2085 9840
Kurt Gyrup  kkgyrup@gmail.com –  7536 4863
Ejvind Grøn  hn39@mail.dk –  5136 2039
Torben Ølholm  bente@codepoet.dk –  7555 0099 eller 5091 2250
Birger Jensen  birger@eljensen.dk –  7937 0555 eller 30121004
Jan Vestergaard  jan_marts03@hotmail.com –  25277384
Dorthe Kristensen  brunebjerg7@hotmail.com –  28890895
Kirsten Engel Sørensen  kirsten.engel2@gmail.com –  22721307
Lars Milland  larsmilland@gmail.com –  20640842
Ole Christensen  icoc@mail.dk –  75881884 eller 23308522
René Fryland renefryland@gmail.com  – 60215541
Doris Bechmann doris.bechmann@apoteket.dk – 40941333
Claus Thygesen claus.thygesen@skolekom.dk – 28937387
Bent Jessen spaentfor@hotmail.com – 30143248