Nyhedsbrev uge 19

 • Nyhedsbrev uge 19

  Nyhedsbrev
  Prøvemedlemmer – Golfexperten – Eliten

  Yderligere åbning

  Vi får løbende henvendelser og spørgsmål om hvornår vi forventer at åbne op for gunstart i KIK, turneringer mv.

  Meget peger på en af yderligere åbning af Danmark og dermed også VGK. Det helt store emne er definitionen på et eventuel forsamlings forbud. 
  Vi forventer at Statsminister, Mette Frederiksen inden længe offentliggør nye opdaterede retningslinjer.  

  Prøvemedlem & nye medlemmerVi har fået 30 nye prøvemedlemmer indtil videre i år – men vi kan være mange flere. Så kender du nogen der kunne tænke sig at lære at spille golf så anbefal dem endeligt at komme ud og prøve. Vi har brug for flere.
  Vi håber alle medlemmer vi byde nye medlemmer velkommen og hjælpe alle nye godt på vej.

  Det eneste de skal gøre er at kontakte os. HER eller på tlf. 7536 8082 mail@vejengolfklub.dk

  Et prøvemedlemsskab gælder i 3 måneder og i den tid kan man spille ubegrænset på akademibanen samt mulighed for fast træning mandage 10.00 – 11.00, 18.00 – 20.00 eller tirsdage 18.30 – 20.00.

  Golfexperten turnering udsat
  Efter aftale med sponsor har vi valgt at udskyde Golfexperten turnering, der skulle have været afviklet søndag den 17. maj.                                                                                                                                                  Selvom vi lige nu venter spændt på, hvad næste trin i genåbningen af Danmark vil betyde, bliver tilmeldingsfristen for tæt på turneringen.
  Vi vil finde en ny dato for turneringen, hvor den kan afvikles efter gældende restriktioner og anbefalinger og gerne med masser af deltagere til at kæmpe om de flotte præmier fra Golfexperten.

  Vejen elitegolf samarbejder med 3P Logistics
  Eliteudvalget vil i 2020 sætte øget fokus på at fortælle om udviklingen hen over sæsonen, formidling af resultaterne fra kampene i Danmarksserien og i øvrigt fortælle om arbejdet i elitetruppen både til klubbens medlemmer og til omverdenen.
  Hen over sæsonen vil der køre 2 forskellige ranglister: 3PL Bruttogennemsnit (færrest slag uden medregnet hcp) og 3PL Rangliste (flest points fra mandagsturneringer, hvor de 8 første placeringer giver points). Derudover vil der hver måned blive kåret månedens 3PL spiller.
  Vejen Elite har indgået et samarbejde med 3P Logistics, som med deres sponsorat har sikret, at spillerne får mulighed for at deltage i større turneringer, øgede træningsaktiviteter og fornyelse af spilletøjet. Vi er sikre på, at dette samarbejde vil medvirke til at styrke udviklingen både på langt og på kort sigt.

  Præsentation af vores sponsor 3P Logistics
  Virksomheden har hovedkontor i Kolding, egne kontorer i Skandinavien, Baltikum, Polen og Sydøsteuropa samt agentkontorer i Asien, USA, Mellemøsten, Australien, Afrika og Europa. Etableret i Kolding i 2005 og er i dag vokset til en mellemstor transport og logistik koncern med 65 ansatte og en global omsætning på 140 mio. DKK. Hovedaktiviteterne i koncernen er luftfragt, sø fragt, projektlast, lagerløsninger og europæisk transport og distribution.
  3P Logistics fejrer 15 års jubilæum i 2020. CEO og hovedaktionær Paw Kristensen udtaler, at det er en milepæl, man er stolt af – især fordi virksomheden har kunnet fremvise vækst gennem alle årene.
  Kontakt info: https://www.3pl.dk/city/office/ 
   

  Desværre har vi på grund af forsamlingsforbuddet ikke kunne tage et gruppefoto af vores elitespillere, så vi må nøjes med et billede af det nye tøj.

   

  Comments are closed.